Nadchodzi zima. Czy nam się to podoba czy nie, czas lodu i śniegu jest nieunikniony.
Pomimo starań dzielnicowych, służb porządkowych i dobrych ludzi zawsze znajdzie się kawałek nieodśnieżonego chodnika, przymarznięta kałuża albo oszroniałe schody.
A nie zawsze można uniknąć wyjścia na zewnątrz. Po zakupy, na pocztę czy to na spacer i wtedy jest dylemat, które z naszych butów najlepiej poradzą sobie na śniegu i mrozie. Każdy może upaść, gdy na drogach jest lód i śnieg, ale na szczęście można temu zapobiec na kilka sposobów.
Złap równowagę
Jeśli na przykład czujesz, że twoja równowaga nie jest już taka, jak dawniej i denerwujesz się wychodzeniem na zewnątrz, gdy jest ślisko, dobrym pomysłem może być wykonywanie ćwiczeń, które utrzymują i trenują mięśnie, stawy i zdolność do równowagi. Są to ważne czynniki fizyczne, które zapobiegają upadkom nie tylko w domu, ale także na zewnątrz. Gdy zmienne warunki, takie jak pogoda i trudne nawierzchnie w postaci śniegu, nierówny chodnik i dziury w trawniku.
Niektórzy decydują się nie wychodzić całkowicie na zewnątrz w miesiącach, w których istnieje ryzyko śniegu i śliskich chodników. Ograniczony poziom aktywności może niestety również spowodować, że ciało nie będzie utrzymywane w ruchu, przez co mięśnie tracą siłę, stawy stają się sztywniejsze, a zdolność równowagi pogarsza się i nie tylko zimą wzrasta ryzyko upadku.
Wskazówki dotyczące ćwiczeń, które pomogą Ci zapobiegać upadkom:
Gimnastyka i trening fizyczny z wykorzystaniem całego ciała
Spacery, najlepiej po zróżnicowanych powierzchniach, które mogą rzucić wyzwanie Twojej równowadze
Chodzenie z pomocą laski
Jeśli możesz, korzystaj ze schodów zamiast windy, w razie potrzeby rób przystanki, wysiądź z windy kilka pięter wcześniej
Jazda na rowerze
Taniec
Ćwiczenia do treningu równowagi:
Rzut piłką: usiądź na krześle. Chwyć - rzucaj piłką do siebie w górę lub odbijaj od ściany. Można to ćwiczenie wykonywać na stojąco.
Ćwiczenie nóg z piłką: Usiądź na krześle, umieść piłkę między kostkami. Zegnij i wyprostuj kolana, jednocześnie naciskając piłkę kostkami.
Usiądź na krześle z ciałem wolnym od oparcia. Obróć górną część ciała z boku na bok z rękoma przed klatką piersiową lub nad głową, w razie potrzeby użyj ręcznik do herbaty lub podobny.
Usiądź na krześle. Podnieś obie nogi i wykonuj ruchy kołyszące. Postaw jedną stopę na podłodze i zataczaj kółka drugą stopą, licząc do 10 lub śpiewając piosenkę. Powtórz ćwiczenie z przeciwną stopą.
Pomocne produkty
W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej uwagi poświęcano zapobieganiu wypadkom podczas upadku poprzez ćwiczenia takie jak powyższe, ale opracowano również nowe inteligentne produkty.
laska
chodzik
wózek inwalidzki
kolce do obuwia
Produkty te pomogą kontynuować aktywne życie, nawet w chłodne miesiące.
Warto pamiętać o:
1. Czy otrzymujesz wystarczającą ilość płynów w ciągu dnia? Brak płynów może również powodować zawroty głowy i słabą równowagę.
2. Sprawdź wzrok. Umów się na wizytę u okulisty lub zbadaj wzrok u optyka. Słabe widzenie lub problemy z oczami mogą powodować zawroty głowy i słabą równowagę.