Jak mózg zmienia się z wiekiem?

 

zmiany w mozgu wraz z wiekiem

Tak jak nasze ciała zmieniają się wraz z wiekiem, zmiany zachodzą również w naszych mózgach.


 🟢 Normalny proces starzenia powoduje subtelne zmiany w zdolnościach poznawczych: zapisywanie nowych informacji w pamięci oraz przywoływanie imion i liczb może zająć więcej czasu. Umiejętność przechowywania informacji w umyśle spada, a niektóre aspekty uwagi mogą stać się trudniejsze wraz z wiekiem.


 🟢 Na poziomie strukturalnym ogólna objętość mózgu zaczyna się kurczyć, gdy jesteśmy po trzydziestce lub czterdziestce, przy czym tempo kurczenia wzrasta około 60 roku życia. Utrata objętości nie jest jednak równomierna w całym mózgu.


 🟢 Zmiany przyczyniające się do kurczenia się i ścieńczenia kory w starzejącym się mózgu zachodzą na poziomie poszczególnych neuronów.  Tworzenie nowych neuronów — proces zwany neurogenezą — również spada wraz z wiekiem.


 🟢 Wraz z wiekiem nasze mózgi mogą również generować mniej przekaźników chemicznych, syntetyzując mniej dopaminy i serotoniny.



Jaka aktywność fizyczna jest najlepsza, aby odwrócić starzenie się mózgu?


Naukowcy codziennie uczą się, jak zdrowy styl życia może opóźnić lub zminimalizować negatywne konsekwencje starzenia się mózgu.


Analizując rolę różnych aktywności fizycznych, niemieccy badacze postanowili porównać konwencjonalną sprawność fizyczną do… tańca 💃🕺🏻.


 „Wnioski były imponujące: w porównaniu z konwencjonalnymi ćwiczeniami fizycznymi taniec prowadził do większego wzrostu objętości w większej liczbie obszarów mózgu, w tym w korze obręczy, wyspie, ciele modzelowatym i korze czuciowo-ruchowej.



 ✅ Naukowcy zakładają, że te pozytywne zmiany strukturalne mózgu mogą później prowadzić do korzyści poznawczych.


 ✅ Wyzywające programy taneczne są zatem wysoce zalecane jako skuteczny środek przeciwdziałający szkodliwym skutkom starzenia się mózgu.