Na nowym, emerytalnym, etapie życia najważniejsze jest zachowanie pozytywnego nastawienia do życia. Emerytura może oznaczać możliwość podróżowania, poszukiwania nowych zainteresowań lub rozwijania swojego hobby.
Najnowsze badania wykazują, że zarówno osteoporoza, jak i problemy z prostatą wiążą się z siedzącym trybem życia, a zatem dla obu płci bardzo ważne są łagodne, przyjemne ćwiczenia fizyczne, takie jak spacery, gra w golfa czy kręgle, praca w ogródku lub jeżdżenie na rowerze.
Okres ten nie jest jednak wolny od kłopotów - do nowego stylu życia trzeba się przystosować, co może być trudne, szczególnie dla osób, które do tej pory były aktywne zawodowo. Najlepszą metodą zachowania dobrego samopoczucia jest aktywność fizyczna i zdrowa sposób odżywania.
Co i jak pomaga w zachowaniu zdrowia?
Popularne, łatwo dostępne i bardzo pomocne w zachowaniu dobrej kondycji są zioła.
− Czosnek
Czosnek to naturalny antybiotyk, warty stosowania w każdym wieku. Można zjadać nawet kilka ząbków czosnku dziennie lub łykać kapsułki.
− Cynamon
Kora z drzewa cynamonu obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie. Działa bakteriobójczo. Cynamon można stosować nie tylko do deserów, ale także do mięs lub potraw z ryżem.
− Serdecznik
Ziele serdecznika działa uspokajająco i tonizująco na serce. Warto regularnie pić filiżankę napoju z tej rośliny.
Czy warto brać dodatkowe witaminy lub pierwiastki?
− Witamina C - dostarczana w postaci świeżych owoców i warzyw jest wystarczającej dawce dla osób cieszących się zdrowiem. W problemach z reumatyzmem można pokusić się o zwiększenie dawki do 4g dziennie. Pomaga ona usuwać kwas moczowy i wpływa pozytywnie na ostre dnawe zapalenie stawów.
− Selen zapobiega uszkodzeniom komórek. Uważa się, że pomaga zachować zdrowe serce i mięśnie. Zalecana dawka to 100-200μg dziennie.
− Witamina B, czyli tiamina, zalecana w dawce 50μg dziennie pomaga walczyć z chorobami serca.
Jak wspomagać organizm na emeryturze?
Huba lśniąca (reishi, lakownica żółtawa)
Wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, gdzie uważana jest przez taoistów za tonik długowieczności, pomaga odzyskać silną wolę. Można spożywać w postaci nalewek lub kapsułek.
Żeń szeń koreański
Szczególnie polecany na poprawę pamięci. Spożywać można w postaci nalewki lub kapsułek. Unikać należy długotrwałego stosowania przy nadciśnieniu.
Bazylia
Wg źródeł indyjskich wzmacnia psychikę, wiarę i jasność osądu. Spożywamy świeże listki lub pijemy sok z bazylii.
Dang shen (dzwonkowiec kosmaty)
To środek pobudzający energię i wspomagający procesy żołądkowe.
Na koniec warto podkreślić, że emerytura to nie tylko czas na odpoczynek, ale także na rozwój osobisty i nowe doświadczenia. Aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i odpowiednia suplementacja to inwestycja w długie i szczęśliwe życie.