Osłabienie mięśni — jak sobie pomóc w domu


Osoba z dystrofią mięśniową może potrzebować pomocy, aby codzienne życie było dobrej jakości.
Dystrofia mięśniowa to zbiorcze określenie grupy rzadkich chorób, tzw. chorób nerwowo-mięśniowych, które stopniowo zastępują mięśnie tkanką łączną. Różne rodzaje zaniku mięśni rozwijają się w różny sposób, ale ich wspólną cechą jest to, że z czasem zmniejszają siłę mięśni. Niektórzy zaczynają wcześnie, inni później.

Podstawowe zasady leczenia zaniku mięśni

Ćwiczenia profilaktyczne

Leczenie zaniku mięśni kładzie duży nacisk na zapobieganie pogorszeniu, dlatego konieczne są codzienne ćwiczenia. W ten sposób osoba z dystrofią mięśniową może prowadzić jak najbardziej normalne życie codzienne. Codzienną aktywność można zorganizować wspólnie z fizjoterapeutą.


Leczenie medyczne

W zależności od tego, na jaką chorobę wyniszczającą mięśnie cierpi dana osoba, w niektórych przypadkach można zastosować lek do leczenia objawów.


Osłabienie mięśni — jak sobie pomóc w domu


Adaptacja środowiska

Łagodzenie objawów polega również na dostosowaniu środowiska, w którym przebywa osoba cierpiąca na dystrofię mięśniową, za pomocą pomocy i zmian mieszkaniowych.


Kilka pomocy, które mogą ułatwić codzienne życie

Zanik mięśni wpływa na ludzi w różny sposób, a objawy również różnią się znacznie od diagnozy do diagnozy. Jednak większość ludzi odczuje zmniejszoną siłę mięśni w dotkniętym obszarze. Niektórzy będą musieli korzystać z wózka inwalidzkiego od najmłodszych lat, podczas gdy inni nigdy nie stracą zdolności chodzenia.


1. Winda schodowa

Winda schodowa może umożliwić pobyt w domu, w którym schody byłyby przeszkodą. Windy schodowe dostępne są zarówno w wersji zewnętrznej, jak i wewnętrznej, niezależnie od sposobu zaprojektowania schodów.


Windy schodowe są również często nazywane wyciągami krzesełkowymi i składają się z systemu szynowego z krzesłem, które jest wciągane w górę i w dół po schodach za pomocą energii elektrycznej.


2. Łóżko elewacyjne

Łóżko podwyższane ułatwia wstawanie z łóżka, gdyż pomaga wstać z pozycji leżącej do pozycji siedzącej. Łóżko podnoszone ułatwia również wygodne leżenie, pomimo bólu i dyskomfortu spowodowanego chorobą. Większość dzisiejszych łóżek elewacyjnych jest wyposażona w silnik, dzięki czemu jest łatwa w obsłudze.


Łóżko elewacyjne powinno być wystarczająco wysokie, aby łatwo było wstać i siadać. Łóżko można opcjonalnie wyposażyć w przedłużki na nóżkach, dzięki czemu staje się bardziej użyteczne.


Łóżko o regulowanej wysokości nazywane jest łóżkiem szpitalnym, a także może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z dystrofią mięśniową.


3. Krzesło emerytalne

Krzesło emerytalne jest naprawdę dobre do relaksu i ułatwia wstawanie, jeśli wybierzesz model z silnikiem w ramie. Jest również bardzo dobry na odpoczynek w ciągu dnia, ponieważ można go wygodnie rozłożyć i podnieść nogi.


Fotel rozkładany często jest wyposażony w pilota, co ułatwia obsługę przez użytkownika lub pomocnika.


4. Piekarnik z drzwiami na zawiasach bocznych

Dobrą inwestycją może być piekarnik z drzwiami na zawiasach bocznych, w których płyty poruszają się po szynach. Piekarnik powinien być zainstalowany co najmniej 40 cm nad podłogą, aby zwiększyć jego dostępność.


Drzwiczki na zawiasach bocznych umożliwiają korzystanie z piekarnika w pozycji siedzącej, a lekkobieżne płyty zapewniają, że podczas wkładania i wyjmowania potraw z piekarnika nie trzeba zużywać dużej siły mięśni.


5. EMS: elektryczna stymulacja mięśni

Elektryczna stymulacja mięśni za pomocą urządzenia EMS może pomóc w treningu mięśni, niekoniecznie mając siłę, aby zrobić to samemu. Trenuje mięśnie i pobudza krążenie, dzięki czemu można osiągnąć lepsze samopoczucie. EMS może być stosowany jako jedyny trening lub w połączeniu z aktywnością fizyczną dla większego efektu.