Po co uciska uciskowa skarpeta?

Podróże, wiek i ciąża – sytuacje, w których nasze nogi potrzebują szczególnej opieki. Długie godziny spędzone w podróży, naturalne zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem oraz wyjątkowy stan fizjologiczny kobiety ciężarnej – to wszystko czynniki zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Czy wiesz, że proste rozwiązanie, takie jak kolanówki uciskowe, może skutecznie zapobiec wielu problemom zdrowotnym związanym z żyłami?


Kolanówki podtrzymujące łagodzą i zapobiegają obrzękom nóg w życiu codziennym i mogą być noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. To skarpeta, która wspiera mięśnie stopy, kostki, goleni i łydki, dając lekki nacisk.

I właśnie ten lekki nacisk powoduje, że krew lepiej krąży. Możesz otrzymać skarpety podtrzymujące w postaci podkolanówek, podkolanówek lub rajstop, które zapewniają wsparcie na całej długości nóg.

Ile kosztują skarpety uciskowe?

Ceny produktów uciskających nogi zaczynają się od 30 zł (skarpetki) i w zależności od grubości i długości dochodzą nawet do 250 zł. Rajstopy i pończochy są najdroższe w tej grupie towarów. Można wybrać nie tylko kolory, ale także wykończenie skarpetek lub nabłyszczane pończochy. Najważniejsza jest jednak klasa ucisku, którą należy dobrać do indywidualnych potrzeb.


Kiedy stosować kolanówki uciskowe?

Czy wiesz, że długie podróże i niektóre stany zdrowotne zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów krwi? 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne dla zdrowia naszych nóg może być odpowiednie obuwie i odzież. Kolanówki uciskowe to skuteczny sposób na zapobieganie wielu problemom zdrowotnym związanym z układem krążenia.

Kolanówki uciskowe do użytku w podróży

Kolanówki podtrzymujące są dobrym pomysłem na dłuższe podróże, ponieważ podróżowanie powyżej 4 godzin zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi. Podróż nie musi odbywać się samolotem, ale dotyczy również podróży autobusem, pociągiem lub samochodem. Warto nosić kolanówki uciskowe w przypadku ryzyka zakrzepami krwi.

Kolanówki uciskowe dla osób starszych

Powyżej 60-tego roku życia zwiększa się ryzyko powstania zakrzepów krwi w nogach. Dlatego zaleca się profilaktyczne stosowanie skarpet uciskowych.

Dla kobiety w ciąży

Układ krwionośny kobiety ciężarnej transportuje o 20% więcej krwi niż zwykle. Hormony uelastyczniają żyły. Ponadto macica naciska również na żyły. Co druga kobieta w ciąży ma problemy z żylakami. Dlatego połączenie regularnych ćwiczeń i stosowania skarpet podtrzymujących od początku ciąży zmniejszy ryzyko wystąpienia żylaków i zakrzepów krwi.

Po operacjach

Po operacji między innymi żylaków istnieje niewielkie ryzyko powstania zakrzepu krwi w nodze w przyszłości. Uciskowe skarpety zaleca się stosować profilaktycznie.

Którą skarpetę uciskową wybrać?

Skarpety uciskowe są podzielone na cztery klasy w zależności od tego, jak bardzo należy je zacisnąć.

  • Klasa 1 (15-21 mmHg) to najłagodniejsza forma kompresji, którą można stosować profilaktycznie oraz przy łagodnych problemach, takich jak drobne żylaki, obrzęki stóp i objawy zmęczenia.
  • Klasa 2 (23-32 mmHg) to średnio-silna kompresja i jest stosowana w przypadku poważnych problemów, takich jak żylaki i po operacjach.
  • Klasa 3 (22-46 mmHg) charakteryzuje się bardzo silną kompresją i jest stosowana w przypadku ciężkich objawów.
  • Klasa 4 jest używana tylko w szpitalach.

Ponadto musisz również zastanowić się, jakiej długości skarpetki chcesz i czy powinny być z palcami, czy bez.

Jak długo kolanówki uciskowe powinny być używane?

Pończochy podtrzymujące mają ok. żywotność 6 miesięcy przy normalnym codziennym użytkowaniu. Wtedy kompresja w skarpetce zmniejszy się, a skarpeta nie będzie optymalnie napinana. Kolanówek uciskowych nie należy nosić w nocy lub podczas leżenia przez dłuższy czas, ponieważ zbyt mocno obciążają one serce.


lecznicza skarpeta uciskowa