Piąty etap życia - kobieta po 40. jak dbać o siebie i cieszyć się życiem

Projektantka mody Coco Chanel powiedziała, że kobiety rodzą się w wieku 18, 35 i 55 lat. 

Każdy z tych etapów charakteryzuje się innym podejściem do siebie i do innych. W każdym z tych etapów rola kobiety się zmienia. Zmienia się odpowiedzialność, zmieniają się uczucia, zmienia się zdrowie. Niektóre panie są aktywne zawodowo i fizycznie do późnych lat życia, inne jako nastolatki przyjmują postawę dojrzałych kobiet.



Chińczycy tradycyjnie dzielą życie na siedmioletnie etapy, a wiek 49 lat to według tego podziału koniec okresu płodności. Koniec płodności nie oznacza już końca przydatności. Teraz otwierają się nowe możliwości — podróże, zainteresowania, spotkania z przyjaciółkami w kawiarniach, wypady rowerowe za miasto. Dzieci (jeśli takowe istnieją) są już najczęściej samodzielne, a ich odejście z domu, choć dla niektórych matek może być ciężkim przeżyciem, rozpoczyna okres większej swobody. Zmniejsza się ilość obowiązków domowych, a często sytuacja finansowa ulega poprawie.

Jak sobie pomóc w „kryzysie” wieku średniego?

Oczywiście zdrowe, zbilansowane posiłki i aktywność fizyczna to podstawa. Organizm musi otrzymywać wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy, aby zachować hart ducha. Duch i ciało są nierozerwalne, dbajmy więc o jedno i drugie. Wypróbuj zioła wspomagające codzienność:

  • Szałwia — idealna dla kobiet, gdyż zawiera składniki podobne do hormonów żeńskich. Będzie pożytecznym dodatkiem w okresie menopauzy. Filiżanka naparu dziennie pomoże przetrwać trudniejsze chwile.
  • Dziurawiec — znany ze swojego antydepresyjnego działania. Wzmocni, doda energii, uspokoi w nerwowej sytuacji.
  • Werbena — to ziele o właściwościach uspokajających. Napar pity raz dziennie wzmocni wątrobę.

Witaminy i mikroelementy dla kobiet:

  • Wapń wchodzący w skład głównie zielonych warzyw i roślin strączkowych pomaga walczyć z osteoporozą.
  • Magnez, oprócz czekolady warto sięgnąć po rośliny liściaste, by uzupełnić niedobory magnezu.
  • Witamina E, słynna witamina młodości, świetny przeciwutleniacz; oprócz warzyw, można ją znaleźć w olejach — z oliwek, słonecznikowym, migdałowym.

Mniej znane suplementy dla kobiet w wieku średnim:

  • Dang Shen — jadalne bulwiaste korzenie dzwonkowca rosnącego na terenie Chin. To produkt typu „jin”, jest przeznaczony dla kobiet. Traktowany jest jak substytut żeń-szenia i pomagać ma ... w zasadzie na wszystko. Od przewlekłego kaszlu, brak apetytu poprzez osłabienie, aż po problemy trawienne i wyniszczające choroby. Dostępny w postaci kapsułek lub jako lecznicze wino
  • Ligustr lśniąca, to wiecznie zielone drzewo z gatunku oliwkowatych. Pochodzi z Chin, ale obecnie uprawiany jest także w całej Azji, Ameryce Południowej i Australii. Dojrzałe i wysuszone jagody z tego drzewa działają wzmacniająco na wątrobę i nerki. Działa tonizująco w przypadku szumów usznych, pobudza układ odpornościowy, przywraca kolor włosom.
  • Witeks czczony, znany też pod nazwą niepokalanek pieprzowy. Dostępne w postaci mielonych nasion regulują gospodarkę hormonalną kobiet w czasie menopauzy. Pomagają w leczeniu trądziku i zespole napięcia przedmiesiączkowego. Lekko pieprzny smak nasion jest doskonałym dodatkiem do zup i potraw mięsnych. Kąpiele z dodatkiem witeksu korzystnie wpływają na skórę.
  • Olejek cyprysowy wykorzystywany w masażu tam, gdzie są problemy z naczyniami — hemoroidy, pękające naczynka, żylaki. Olejek wytwarzany jest poprzez destylację chińskiej odmiany drzewka cyprysu. W aromaterapii pomoże nam się uspokoić i zrelaksować. Posiada właściwości ściągające i przeciwzapalne. 

Wiek to tylko liczba. Każdy etap życia niesie ze sobą nowe możliwości i doświadczenia. Dbając o zdrowie fizyczne i psychiczne, możemy cieszyć się pełnią życia w każdym wieku. Pamiętajmy, że prawdziwa młodość to stan umysłu.