Lipa — czy lipę zbieramy w lipcu? Właściwości i zastosowanie kwiatów lipy

Lipa jest dobrze znanym drzewem rosnącym wzdłuż ulic wielu polskich miast. Kwitnie latem, stąd nazwa miesiąca „lipiec”, a jej charakterystyczne nasiona ze skrzydełkami „noski” pojawiają się jesienią.

Lipa drobnolistna, szerokolistna — czy jest różnica?

Gatunki lipy najlepiej rozpoznać po wielkości liści — lipa drobnolistna ma mniejsze liście, a po ich spodniej stronie znajdują się malutkie, brązowe włoski. Najważniejsze, że obie lipy dostarczają równowartościowego surowcakwiatów. Lipa drobnolistna zakwita nieco później, więc poczynając od czerwca i lipy szerokolistnej, aż do końca lipca można zbierać kwiaty obu gatunków.

lipa drobnolistna właściwości

Kwiaty lipy powinny być zbierane półrozwinięte i rozwinięte, wraz z otaczającą je łuskowatym przykwiatkiem. Świeżo zebrane kwiatostany najlepiej pokroić na drobniejsze kawałki i dopiero wtedy suszyć. Suche kwiatki powinny zachować żółty kolor i zapach. Zapakować do szczelnie zamkniętych pudełek.

Właściwości kwiatów lipy

Lipa działa przede wszystkim:

  • napotnie
  • przeciwskurczowo
  • żółciopędnie

Lipa ma także działanie uspokajające w napięciach i stanach rozdrażnienia. Pomaga przy nadciśnieniu związanym ze stresem. Przeciwdziała miażdżycy, zmniejszając odkładanie się tłuszczów w naczyniach krwionośnych.

Żółciopędne właściwości kwiatów lipy pozytywnie wpływają na trawienie, zwiększają przepływ żółci do dwunastnicy. 

Działają moczopędnie, oczyszczając organizm. Największe znaczenie lipy to działanie napotne. Związki zawarte w kwiatach bezpośrednio stymulują pracę gruczołów potowych.

Zastosowanie kwiatów lipy

  • W czasie przeziębienia, w stanach gorączkowych, przy zapaleniu gardła lub oskrzeli pić napar z 11/2 łyżki kwiatów na 2 szklanki wody. Wypijać 1/2 szklanki 3 razy dziennie jako napotny
  • Lipa jest częstym składnikiem mieszanek ziołowych o działaniu uspokajającym i regulującym trawienie.
  • Kwiaty lipy można używać podczas kąpieli — mają działanie wzmacniające.
  • Zagotowany, odcedzony i wystudzony odwar z kwiatów lipy stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła.

Lipa, to drzewo, które obdarza nas nie tylko pięknymi kwiatami i przyjemnym cieniem, ale przede wszystkim cennymi właściwościami leczniczymi. Jej kwiaty, dzięki zawartości licznych substancji aktywnych, znajdują szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. 

Od tradycyjnych naparów na przeziębienie, po kąpiele relaksujące i płukanki do jamy ustnej – lipa towarzyszy nam w wielu sytuacjach, dbając o nasze zdrowie i samopoczucie. Warto więc docenić to pospolite, a zarazem niezwykle wartościowe drzewo i czerpać z jego dobrodziejstw.