Starożytni Grecy nazywali koper włoski „marathron”, co miało oznaczać „chudnąć” i stosowali go jako środek odchudzający. W średniowieczu wierni żuli nasiona kopru podczas długich, nudnych kazań, żeby powstrzymać burczenie w brzuchu. Można pomylić z koperkiem ogrodowym, od którego koper włoski jest znacznie większy. Obecnie odmiana warzywna jest popularną jarzyną, spożywaną jak szparagi lub w sałatkach. Natomiast odmiana podstawowa jest nadal środkiem łagodzącym dolegliwości układu pokarmowego.
Nasiona kopru włoskiego — na co stosować?
„Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze”. Każdy zna wierszyk Jana Brzechwy o warzywach na targu, ale czy każdy wie, jak korzystne są nasiona kopru? Różne odmiany kopru są spożywane pod różną postacią — jako warzywo, łodygi i liście, lub pod postacią olejku.
Ziele przydatne w dolegliwościach przewodu pokarmowego i nie tylko:
- zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego
- idealne w niestrawności, nieżytach żołądka, łagodzi kolkę jelitową
- stosowany przez matki karmiące w celu zwiększenia ilości pokarmu
- skuteczny środek wiatropędny
- działa nawilżająco poprzez zwiększenie wydzielania śluzu przez gruczoły w gardle, krtani i tchawicy
Koper włoski i jego eteryczne właściwości
Owoce fenkułu włoskiego służą do otrzymywania olejku koprowego — Oleum Foeniculi. Olejek eteryczny działa nieznacznie uspokajająco. Można go stosować zewnętrznie do smarowania chorych miejsc, gdyż ma właściwości bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze (np. na świerzbowce lub wszy). Olejek koprowy stosowany jest w niektórych zestawieniach leków jako środek wykrztuśny i przeciwskurczowy.
Postacie leku z kopru włoskiego — z czym to się je?
- Łyżkę nasion kopru zalać wrzątkiem i parzyć przez 20 minut. Pić tak powstały napar 3 razy dziennie.
- Łyżeczkę sproszkowanych nasion można mieszać z mlekiem i podawać dzieciom przy wzdęciach i kolkach. Wymieszany proszek można też dodać do miodu lub powideł na kanapki dla młodzieży jako środek wiatropędny, a dla osób starszych jako środek wykrztuśny.
- Olejek koprowy do nabycia w aptekach stosujemy zewnętrznie, także do płukania gardła.
A to ciekawe....
Koper włoski jest rośliną miododajną i doskonale nadaje się na paszę dla bydła, podnosząc wydajność mleka u krów.